Fantastični Tomi – najslavnejši pisatelj, za katerega še niste slišali
Se sprašujete, kdo je ta fantastični Tomi?
Jean-Thomas Ungerer ali krajše Tomi, rojen leta 1931 v Strasbourgu, je mednarodno priznan grafik, slikar, risar, pisatelj, predvsem pa ilustrator slikanic za otroke in odrasle. Legendarni avtor po zaslugi več kot 140 knjig za otroke in odrasle spada med najpomembnejše ustvarjalce 20. stoletja.
Za svoj izjemno obsežni ustvarjalni opus je Jean-Thomas Ungerer prejel številna mednarodna priznanja, med drugimi tudi evropsko nagrado za kulturo leta 1990, Andersenovo nagrado leta 1998, literarno nagrado Ericha Kästnerja leta 2004 …
Piše v francoščini, angleščini in nemščini, njegove knjige pa so bile prevedene v 28 jezikov. Je igriv, duhovit, kritičen in neposreden umetnik, v delih za odrasle pa tudi satiričen in provokativen. Je ustvarjalec brez meja, saj je živel v Alzaciji, New Yorku, Kanadi, Strasbourgu in na Irskem.
Muzej, fantastične živali in še kaj
Leta 2008 so v Strasbourgu odprli Muzej Tomija Ungererja, ki je eden redkih muzejev, posvečen predvsem ilustraciji. Spada med deset najboljših muzejev na svetu, v njem pa je razstavljenih več kot 8000 risb, skic, skulptur, plakatov in ilustracij.
V Sloveniji smo izdali le dve Ungererjevi knjigi. Leta 2010 je izšla slikanica Trije razbojniki (ki je prvič izšla že leta 1963). Otroci in odrasli so zgodbo o junaški deklici zelo vzljubili, po tej zgodbi je bil posnet tudi celovečerni risani film.
Pet fantastičnih živali v prevodu Neže Božič je avtorjeva druga knjiga v slovenščini. Gre za pet slikanic v eni knjigi, v vsaki slikanici pa spoznamo živali z zelo … človeškimi lastnostmi.
Crictor, dobri udav
Čeprav je bil po rodu Brazilec, je Crictor našel nov dom v Franciji, pri gospe Louise Bodot. Ob dobri hrani in oskrbi je Crictor postajal vse daljši in vse močnejši. Začel je obiskovati tudi šolo, predvsem pa je rad pomagal ljudem. Nekega dne je moral pomagati tudi ljubi gospe Louise, saj jo je napadel vlomilec …
Adelajda, leteča kengurujka
Adelajda se je rodila s perutmi in se kmalu naučila leteti. Želela si je, da bi se lahko še sama odpravila na potovanje. Tako je nekega dne res odletela v širni svet. Ustavila se je v Parizu, začela nastopati v gledališču in čez noč postala velika zvezda. A kljub slavi si je želela spoznati še kakega kenguruja …
Emil, dobrosrčna hobotnica
Potem ko je Emil izpod zob morskega psa rešil slavnega potapljača kapitana Samofarja, ga je v zahvalo kapitan povabil na kopno, da bi bil njegov gost. Emil je bil glavni na vsaki zabavi, saj je bil nadarjen glasbenik. Ker je sčasoma začel pogrešati ocean, je postal reševalec iz vode. Nekega dne odkrije sumljiv tovor na ladji, ki jo ustavi policijski čoln kapitana Samofarja …
Rufus, pisani netopir
Netopirji so budni samo ponoči, in ko je Rufus, ki še nikoli ni videl barv, neke noči švignil mimo kina na prostem, je bil popolnoma očaran nad pisanimi barvami. Celo namazal se je z njimi. A ljudje so se ga ustrašili in ga s streljanjem poškodovali. Ko je ranjen in nemočen obležal na vrtu, polnem tulipanov, ga je v oskrbo vzel slavni zbiralec metuljev, doktor Tartur.
Orlando, plemeniti jastreb
V mehiški puščavi je živel Orlando, ki je nekega dne naletel na obnemoglega iskalca zlata Nestorja Nasha iz Amerike. Ker mu ni mogel pomagati, je odletel iskat pomoč. Učiteljica iz Mehike mu je na globusu pokazala, kje je Nash doma, in Orlando se je odpravil po pomoč. Culo je dostavil Nashevi ženi in sinu Finleyu in takoj, ko sta prodala grudice zlata, sta se lahko odpravila po očeta. A do zlata bi radi prišli tudi razbojniki, ki so ju slišali govoriti o rudniku …
Pet avtorskih slikanic legendarnega francoskega pisatelja v eni knjig.